Skip to content

Hakkında

Fikir:

"i"

Aslında fikir, fırtınalı bir gökyüzündeki şimşekler gibi birkaç yerden çaktı da diyebiliriz. “Yanlış yahut bilinmesi gerekenler” menşeli kitaplar ve konuyla alakalı diyaloglarda herkesin bildiğini sandığım çoğu şeyin ortak bir bilinen olmadığı sonuçsalından çıktı ilk fikir. Diğer şimşek ise,  blog siteme arama motorlarından anlamsız ama bir o kadar kopartıcı şekilde arama yapan kişilerin, gerçekte ne aradıklarını düşünmemdi; bu ayrıca fikrin de pekişmesinde ön ayak oldu.

Sitede sorulan sualleri cevaplarken üslubumuz gereği, hem yerip hem, aradığınız cevaba kavuşmanız simbiyotik dengemiz açısından önemlidir.

İyi eğlenceler ve iyi öğrenimler dilerim.

SeSar

BirSoruSor Yaratıcısı

Yazar ve Editörü

.

.

.

BirSoruSor’un On Emrivakisi:

  1. BirSoruSor, aklınıza yatan, yahut dimdik duran, kimseye soramadığınız veya cevabına emin olamadığınız, arayıp da bulamadığınız, aramadan üşendiğiniz, cevaplar var ama benim aradıklarım tam da bunlar değil, dediğiniz ve türevi sorularınız ve sorunlarınıza cevap verme amacı güder. Bu yüzden merak ediyorsanız ayrı; ama sırf soru sorma niyetiyle, ne sorsam şeklinde bir arama yapmanız ancak sizi komik duruma düşürür, baştan uyarması.
  2. Soru sorarken kullandığınız isim yada rumuz şeklinde sorunuz yayınlanır. Hatta o derece ki, sorunuz olduğu gibi, içinde tarihi belirtilerek cevabın içine konur. Aksi istenmediği durumlar dışında iletişim adresiniz “kesinlikle” yayınlanmaz. Sorunuz cevaplandırıldığında e-posta adresinize sorunuzun bağlantısı gönderilir. E-posta adresinizi doğru vermeniz bu bakımdan mühim olabilir sizin açınızdan. E-posta adresinizi kesinlikle istenmeyen posta(spam gibi) gönderimi yapmak için kullanılmayacaktır ve paylaşılmayacaktır.
  3. BirSoruSor, sorunuza cevap verirken izleyeceği aklı selim olmayan yollar sonunda size gene de ucunda bilimsellik olan bir yanıt verecektir. Ama sorunuzun şekliyle orantılı olarak, en azından mantık sınırları dahilinde tatmin edici bir cevap alacaksınızdır. Asıl olan yazarın, cevabı hazırlarken eğlenmesidir. Bu vesile ile küstah bir yanıt almanız da pekala olasıdır.
  4. BirSoruSor, sorulara cevap verirken pekala kibirli ve/veya küstah olabilir, ama asla terbiye sınırlarını aşmaz; yazılarında, ırkçılık, kişi ya da zümreleri tahrik edici, hakarete amacı taşıyan ibareler kullanmaz. Bu sınırı aşan soruları da aynı hassasiyetle yanıtlamaz; bu sitenin okur ve yazar kitlesini ‘cık cık cık’latacak bir yazıyı ise asla yayınlamaz.
  5. BirSoruSor’un çizgisi gereği eğlence-bilim kokteyli bir konsepte sahip olup, soru soranı hor görüp, soruyu da aşağılayabilir. Zira buna da halk arasında “takılmak” denir. Madde 3 ve Madde 4’de belirtilen esaslar dahilinde hareket eder, karinden de anlayış bekler.  (Sualleri cevaplarken, üslubumuz gereği hem yerip hem aradığınız cevaba kavuşmanız simbiyotik dengemiz açısından önemlidir. -SeSar-)
  6. Kimi konularda sizinle hemfikir olmaması durumlarında kesin ve tartışmasız bir şekilde BirSoruSor haklıdır. Ek: Anlatımda doğabilecek yanlışları belirtmeniz takdirde kontrol ederek giderebiliriz.
  7. BirSoruSor, hurafeleri kale almaz, alternatif bilime aldırış etmez; tamamen metafiziksel, ezoterik bakış açısından arındırılmış rasyonel bakış açısına sahiptir. Bu vesileyle de hemfikir olunmayan görüşlerde de gene Madde 6’yı destekler.
  8. Yayınlanan yazılar, önce yazarına, sonra da BirSoruSor sitesine aittir. Madde 9’da detaylandırıldığı şekilde paylaşıma izin verilebilir.
  9. BirSoruSor, CC(Creative Commons License) ile korunmaktadır. Bu, şu demektir ki yazılanları kopyalayıp, dağıtma işlemini kaynak belirterek pekala yapabilir; ama bu paylaşma işlemini ticari amaç veya eser içeriğini değiştirme şeklinde yapamazsınız. (CCC)
  10. Ayrıca, BirSoruSor, kullandığı materyalin sahibini, kaynağını mümkün olduğunda belirtmeye özen gösterir (ör:çizerini). Gözden kaçan mühimmatlar hususunda ise kimsenin dikkatini çekmemesi için sağlıklarına duacı olur.
Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: