Skip to content

Doksanaltı – Uçuş mürettebatı kalemleri

Ocak 4, 2012
by

Soru 96: berrak , 14.08.11

pilot kaleme neden pilot diylar?

_______________________________________________________________________

Kağıt mendile neden selpak, hazır kahveye nescafe, kadın pedine orkid, pvc pencereye pimapen ve jean(esasında denim) pantolona kot deniyorsa o nedenle sayın berrak, çift r’li…

Bir markanın jenerik ismi olması için, toplumun daha önceden belki de ihtiyacı olduğunu bile bilmediği ve diline yerleşmemiş bir alanda yeni bir ürünle tanışması ve sonucunda o ürün grubunu artık o markayla özdeşleştirmiş olması gerekir. Buna global dünyamızda özellikle dijital ortamda karşılaşmaktayız, ama şöyle düşünürseniz dünyada nelerin olduğundan bihaber insanların önüne başka bir memlekette gayet kullanılan bir ürünü getirdiğinizde o ürün ya orada kullanılan ismi ile anılmaya başlanır yada topluma onu sokan markanın ismiyle.

Örnekle gidelim; vaktiyle bizim memlekette at arabası bulunduğu için kullanılmaya başlanan ürüne direk araba demişiz, öncesinde de at arabası değil araba diyormuşuz keza. Amma velakin otobüs kavramı çok yabancı olduğu için yada tren direk ürünün orijinal dilindeki, orada kullanılan ismiyle anmışız, sonradan TDK’nın tercüme ettiği “çok oturgaçlı götürgeç”le değil. İkinci örnek ise Cif markası için geçerli olabilir misalden, marka bu ürün pazarını çok iyi kullanmış ciflemek diye bir fiil bile yaratmıştır.

şekil 1 - pilot kalem otomatik pilot demo modunda kendi rengini yazabilir

Şekil 1 - Pilot kalem otomatik pilot demo modunda kendi rengini yazabilir

Benzer örnekler sadece bizim toplumumuz için değil dünya genelinde görülmektedir, İngilizcede bizim fotokopi dediğimiz kavram Xerox markası ile anılmaktadır misal, xerox aynı zamanda fiildir(Bkn: seslisözlük) . Bununla beraber cip (Jeep), konyak (Cognac), kolonya (Cologna yani Köln), şampanya (Champagne üzümü), kola (Coca-Cola), vb… gibi markalar hem bizde hem de çoğu ülkede aynı şekilde anılmaktadırlar.

Hah ama gelelim pilot kaleme  değil mi? Bu ürüne yukarıda bahsettiğim sebeplerden değil de gerektiğinde yazmaktan sıkılıp otomatik pilota bağlamanızdan kaynaklanan bir isim telaffuzudur. Şaka len şaka, öyle şey mi olur bana basit espriler yaptırıyorsunuz sayın iki r’li berrak…

Pilot kalem Japon dolma kalem üreticisi Ryosuke Namiki ve Masao Wada’nın kurduğu bir dolmakalem markası ismidir. Klasik tükenmez kalemlerde (ballpoint pen) bulunan katı mürekkebin aksine rollerball pen, yada bizim bildiğimiz ismiyle pilot kalemler likit mürekkep kullanırlar. Esasında Pilot markasının dolmakalemden, mekanik kurşun kalemlere bir ürün yelpazesi bulunur ama dolmakalem gibi yazabilen bir tükenmez kalem daha önce görmeyen toplumumuz bu ürüne isim olarak ilk ithal eden distribütör firmayı kale alarak pilot ismini vermiştir.

Kıssadan hisse, siz esasında gizli reklamlar içinde bir dünyada yaşamaktasınız, bir nevi Thruman Şov dönmekte ama bunun farkında bile değilsiniz. Hah şimdi bunu idrak ede durun ben bir aspirin almaya çıkacağım.

Ahanda aspirin dedim beni gidi Bayer örtülü reklamcısı beni. Ama hakikaten alacağım bilesin, sen de al, sen de al, çok iyi hissedeceksin…

Şekil 2 - İşte o ünlü pilot marka kalem budur

Şekil 2 - İşte o ünlü pilot marka kalem budur

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: