Skip to content

Doksanbeş – ♪ Gitme kal bu şehirde ♫

Ağustos 3, 2011

Soru 95: SosYo ,  14.01.10

gitmek mi zor kalmak mi?
hangi tarafinda olmak denklemin?
giden mi daha cok aci ceker kalan mi?
nereye, ne sebeple ve ne kadar sure gidildigine baglimidir tum bu sorularin cevaplari?

_______________________________________________________________________

Giden gider, kalan sağlar bizimdir der bir Çin Atasözü…

Bir zamanlar kafir ama gururlu bir adam varmış sayın SoSYo; zira gurur imanla yeşeren bir sıfat olmamasından dolaylı küçük beyinlerde aksi gibi bir hissiyat yaratmaktadır konuyla alakasız olarak not düşersek.

Bu genç adam esasında varlıklı bir gezginmiş, daha doğrusuparam var, kafam rahat niye dert ediyorum dünyaya bi kere geliyorum uleyn zaten öldükten sonra da ne cennet ne cehennem var bana tozunu attırayım şimdi” diye düşünüp bir gün atmış kendini yollara ani bir kararla. Hep cennet gibi siluetler görmek olmaz diye düşünerek yolunu çöle de sürmüş kahramanımızın. Hikaye bu ya çölde eşkıyaların hışmına uğramış, soyulup soğan gücüğüne benzetilmiş. Uğradığı onca yerde gördüğü onca hatıra eşyası ve anı defteriyle beraber her şeyini yitirmiş ve zar zor, kör topal kendini bir vahada bulmuş. Vahayı mekan etmiş bir deveci varmış ona sığınıp aman dilemiş, fakat kahramanımız gücük gibi ya üzerinde dövmeleri, sünnetsiz pipiyi gören deveci onu iblis olarak görmüş kafir diye niteleyip yardım etmeyi reddetmiş. Başta gururlu demiştik ya hani, derbeder de olsa dönüp ardına bakmadan gitmiş o da. Yani gitmek acı vermiş çok da  zorlanmış tabi ama duramaz, kalamazmış; gitmeliymiş oradan.

Yıllar, yılları, yılanlar yalanları kovalamış, çok mu geçmiş az mı vakit bilinmez bizim iman dolu geçinen deveci, kervanıyla birlikte uzak diyarlara mal götürürken kum fırtınasına yakalanmış. Develer ise huysuzlaşıp kaçışmışlar, ortalıktan kaybolmuşlar bir anda. Yaşayabilmek için el mahkum üzerinde durduğu son devesini yarıp içine sığınmak zorunda kalmış deveci. Günlerce, gecelerce nereye gittiğini bilmeden yürümüş ama sonunda bir kasabaya varabilmiş. Kasabanın valisi de bizim gururlu gezginmiş şansına. Buyur etmiş deveciyi açtırmış kapıları ardına kadar.

Peki bu durumda zavallı halinde iblis olarak nitelediği ve hor görüp yardım etmediği adamın buyuruna ne cevap vermeli sayın SoSYo? Gitmek mi yoksa kalmak mı zor sizce?

Kıssadan hisse hikayeye bakınca durumlara göre değişiklik gösterir sorduğunuz gidişler ve dönüşler. Gidene gitme diyebilir karşı taraf, gitme kal diyebilir. Bunu sorarken o da gururunu indirmiştir neticede. Sonuçlarını kestirebildikten ve muhasebesini yaptıktan sonra giden için de kalan için illa ki zorluk vardır. Mühim olan pişman olmamaktır.

Ama siz gitmeyip hep kalın sayın SoSYo, yada kaldığınız yerden arada bir gelin ve arayın olur mu? 🙂

Şekil 1. Beklentiler, gerçekle aynı denklemde uyuşmayabilir. (Hatta genelde uyuşmazlar)

Şekil 1. Beklentiler, gerçekle aynı denklemde uyuşmayabilir. (Hatta genelde uyuşmazlar)

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: