Skip to content

Doksaniki – Kel başa şimşir tarak

Mart 23, 2011

Soru 92: 1996-2001 7-a ve 7 numaralı otobüs yolcularından biri.,  04.06.10

saç dökülmesi için kullandığımız çeşitli kimyasal bileşimlerin saçımıza kılımıza tüyümüze iyi geldiğini düşünürsek bu kullanımda sırasında aynı zamanda vücut kıllarımızı da beslemiş büyütmüş semirtmiş olmuyormuyuz?yoksa saç kılına etkiyen şey vücut kılına etkimez mi efendim?yani kelaynak olmayalım derken maymuna doğru mu yol alıyor bu deli yürek?

_______________________________________________________________________

Sevgili 1996-2001 7-a ve 7 numaralı otobüs yolcularından biri (bundan sonra otobüs yolcusu olarak hitap edileceksiniz), esasında kim olduğunuz, kimlerden geldiğinizi pekala tahmin etmemize rağmen böyle üstünkörü oyunlar ile anca dişimizin kavuğunu doldurabilirsiniz diyor, neyse ki sorunuz iyi, güzel gibilerinden bir şeyler geveleyip, e-mail yazmamanıza rağmen bu seferlik sorunuzu da cevaplayalım madem diye tatlandırıyoruz.

Saç dökülmesi gerçeğinin, erkek genetiğinin büyük bir laneti olduğunu belirtmeye gerek yok herhalde. Yine de erkek kozmetik sektöründe en çok rayici olan alanın da bu olduğunu belirtmek gerekecek. Tabi ki ironik bir şekilde erkek kozmetik sektöründe ilk iki sırayı tıraş ürünleri ile paylaşmaktadırlar diye uyaralım; sarkastik değil mi?

Şekil 1. Saç kaybı esasında burada olduğu gibi hemen cereyan eden bir şey değildir(!)

Şekil 1. Saç kaybı esasında burada olduğu gibi hemen cereyan eden bir şey değildir(!)

Özellikle yazılı medyada ve internette dolanan saç dökülmesine şifa dağıttığı iddia edilen ilaçlarının, daha doğrusu saç çıkarıcı tanımlı ürünlerin, neredeyse hepsinin alternatif tıp yada koca karı ilacı olarak adlandırabileceğimiz sarımsak tuzu, karınca yumurtası, yılan yağı, vs…. şeklindeki bilumum ürünler oluşmakta olduğuna dikkat çekmek isteriz. Bu ürünlerin bilimsel olarak hiçbir geçerliliğinin olmadığının altını çizerken(çizdik biz) bu tür tedavi ve önlemlerin sadece sizi de bir denek olarak kullandığını ve karşılığında üzerine bir de para verdiğinizi belirtmeliyiz. Tabi bu yanıltıcı reklamların denetçisi olmadığı için size en basit olarak sağlık bakanlığınca onaylı ürünleri almanızı önererek sizi aktar kapılarından eczanelere aktaracağız (o-yeah kelime esprisi).

***

Şekil 2. Saç kaybı sonrası mevcut saçlarla hala "varmış" gibi yapabilirsiniz, hiç kimse aradaki farkı anlayamaz, gerçekten de, vallahi bak, cidden, puahaha...

Şekil 2. Saç kaybı sonrası mevcut saçlarla hala "varmış" gibi yapabilirsiniz, hiç kimse aradaki farkı anlayamaz, gerçekten de, vallahi bak, cidden, misal Donal Trump(!)

Sayın otobüs yolcusu, sorunuzu yanıtlarken bahsi geçen alternatif ürünlerden ve hatta eczanede de satılan bir çok malulden ziyade, biz sadece FDA(Food and Drug Administration/Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı iki “etken madde”yi bahse alacağız.

Minoksidil erkek tipi saç dökülmesi için FDA tarafından onaylanan ilk ilaçtır. Aslında ilk olarak tablet şekli ile üretilip yüksek tansiyon ilacı olarak piyasaya çıkarılan bu ilaç; kullanıldığında yan etki olarak, yanak, el üstü ve alın bölgesinde kıllanma ve kıl artışına sebebiyet verdiğinin görülmesi ile bir ampul yakmıştır saçsız kafalarda. Hemen akabinde de doğrudan kafa derisine (sprey olarak) uygulandığında ise yeni saç oluşumu, saç kaybının derecesine bağlı olarak da çeşitli oranlarda saç gelişimi sağladığı gözlemlenmiş ve o ampulden bir ışık yanmıştır. Eh tabi fitil olarak kullanıldığında artık ne yapar bilemiyoruz, bekleyip onu da denemelerini bekleyeceğiz sayın otobüs yolcusu.

Minoksidil, vazodilatörler(damar genişleticiler) olarak bilinen sınıfa girer ve bu da saç dökülmesinin hormonal sürecine bir etkisinin olmadığını gösterir. Yani aşağıda finastreidde de bahsedeceğimiz gibi saç köküne vücut kimyanızın etkilerinden kaynaklanan dökülmelerden ziyade 5 yıllık bir süreçte dökülmeye yüz tutmuş mağdurlara verilir demektir.

Şekil 3. Chewbacca'nın minoksidili fitil olarak aldığı gibi bel altı espriler yapmayacağız, ama bu resim testosteron miktarı açısından açıklayıcı olabilir, kınıyoruz.

Şekil 3. Chewbacca'nın minoksidili fitil olarak aldığı gibi bel altı espriler yapmayacağız, ama bu resim testosteron miktarı açısından açıklayıcı olabilir, kınıyoruz.

***

Finastreid etken maddesi ilk olarak prostat büyümesine tedavi olarak geliştirildi. Ne var ki minoksidilde olduğu gibi pozitif anlamda yan etkisi olduğu, erkek tipi saç dökülmesi diye tabir edilen alın bölgesi ve tepede açıklıkları tedavi edebildiği görüldü. (Yalnız uyarmak gerekir ki bu etken madde prostat ilacı olarak hala 5mg olarak kullanılırken, saç için 1mg ölçülerde kullanılmaktadır. Bu yüzden prostat ilacı daha ucuz diye onu kullanmaya niyetliyseniz bile en azından beşe bölünüz.)

Finastreid, minoksidilin aksine tablet formuyla oral olarak alınan bir ilaçtır, en azından şu an için hala öyle… Etken maddenin saç uzatmadaki başarısı erkeklik hormonu olarak bilinen dihidrotestosteron (DHT) üretimini bloke etmesiyle alakalı; misal günde 1 mg finasterid alınması durumunda saç derisindeki DHT seviyesi yaklaşık %60 seviyesinde azaldığı gözlemlenir ki bu da gayet makul bir rakamdır.

Yalnız uyarması bizden, bu androjen seviyesinin düşürülmesi sonucu ereksiyon sorununa, libido düşüklüğüne ve ejakülat(meni) miktarında azalma olabilir. Finasteridin kadınlar tarafından kullanılması ise FDA tarafından kesinlikle onaylanmamıştır, sadece erkek tipi dökülmeye tedavi olarak satılmaktadır. Bu nedenle dermatologlar kadınlara %2 minoksidil içeren çözelti kullanmayı önerirler.

Şekil 4. Hayalet Sürücü (Ghost Rider) tarzı saç biçimleri saç dökülmesine neden olabilir

Şekil 4. Hayalet Sürücü (Ghost Rider) tarzı saç biçimleri saç dökülmesine neden olabilir

***

Şimdi de gelelim sizin sorunuzun en pıtırcık, en can alıcı yerine sevgili otobüs yolcusu; ve işte o cevap: hayır, hiçbir saç ilacı çim tohumu gibi döküldüğü yerden gırla saç çıkarmaz! Hatta saç çıkaracağını da iddia etmez, sadece var olan kıl köklerini güçlendirir, DHT üretimini bloke edip erkek tipi dökülmeyi engeller ki bu vücut kıllarınızı aksi gibi zayıflatabilir. Sadece minoksidil gibi topikal olarak uygulanan ilaçlar ola ki vücudun diğer yerlerine (misal deodorant misali) sıkılması durumunda buradaki mevcut kılları, köklerini beslediğinden dolayı kalınlaştırabilir. Tabi bunu yapmanız için de ya akıl sağlığınızın ya yerinde olmaması yada “kışın üşüyorum biraz da kendime yatırım yapayım” demeniz gibi unsurlar gerektiği kanısındayız.

Bir yandan da koca karı ilacı olarak bahsi geçen ilaçların da vücudunuzun hormonal işleyişini bilmeden değiştirebilen içerikler olabileceğini, tersi gibi testosteron miktarını arttırarak, bünyenizin “sahip olduğunuz” kılların kalınlaşması sonucuna varabileceğiniz gibi tepedekileri de bu yolla biraz daha dökebileceğiniz konusunda uyaralım.

Şekil 5. Trump'tan ilham alın, istediğiniz tarz için saç kısıtlayıcı bir etken olmasın.

Şekil 5. Trump'tan ilham alın, istediğiniz tarz için saç kısıtlayıcı bir etken olmasın.

Bir de genel olarak saç ilaçları ve şampuanlarda saçı besleyen Biotin(H Vitamini) içeriğinin fazla alınmasının vücuttaki keratin oluşumuna etki ettiği ve bunun da tırnak ve da yukarda söylediğimiz gibi vücut kıllarında kalınlaşmaya neden olabileceğini belirtelim.

Hah bir de bu kıldan tüyden muhabbete optimist bakabilmek de önemli kanımızca. Bir şekilde bu süreci en azından saç kökü ekimi gerçekleştirmeye gerek duyacak kadar açılmadığının bir kanıtı olarak görebilirsiniz.

Sonuç olarak “kılda keramet olsa götte çıkmazdı” atasözü ile bu yazıyı bitirsek bizi yargılayıp yadırgamazsınız diye düşünmekteyiz sayın otobüs yolcusu.

Hayırlı kıllanmalar diliyoruz.

***

***

***

***

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: